LUKS KUSY

Uczniowski Klub Sportowy Kusy przy Zespole Szkół Publicznych w Suchaniu

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Janusz Kusociński - sportowiec i żołnierz

Email Drukuj PDF

JANUSZ KUSOCIŃSKI URODZIŁ SIĘ W WARSZAWIE. AKTYWNOŚĆ SPORTOWĄ ROZPOCZĄŁ OD PIŁKI NOŻNEJ, JEDNAK JEGO PRZEZNACZENIEM BYŁA LEKKA ATLETYKA. JAKO SIEDEMNASTOLATEK WYSTĘPOWAŁ W BARWACH KLUBOWYCH „SARMATY”, PÓŹNIEJ PRZESZEDŁ DO „WARSZAWIANKI” I POZOSTAŁ JEJ WIERNY DO KOŃCA KARIERY SPORTOWEJ. PRZEZ WIELE LAT BYŁ NAJLEPSZYM POLSKIM DŁUGODYSTANSOWCEM.

W 1932 ROKU NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W LOS ANGELES ZDOBYŁ ZŁOTY MEDAL W BIEGU NA 10 000 METRÓW. PO TYM SUKCESIE, Z POWODU ROZWIJAJĄCEJ SIĘ CHOROBY NOGI, POWOLI ZACZĄŁ WYCOFYWAĆ SIĘ Z ŻYCIA SPORTOWEGO. OSTATNIM WYCZYNEM, ZAMYKAJĄCYM KARIERĘ KUSEGO, BYŁO ZWYCIĘSTWO W BIEGU NA 10 000 METRÓW, NA MISTRZOSTWACH POLSKI, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 9 LIPCA 1939 ROKU.

NIE TYLKO SUKCESY SPORTOWE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO WIELKIEJ POPULARNOŚCI JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO. SPRAWIŁA TO RÓWNIEŻ JEGO BOHATERSKA POSTAWA ŻOŁNIERSKA. BRONIŁ WARSZAWY W CZASIE JEJ OBLĘŻENIA PRZEZ WOJSKA HITLEROWSKIE, ZA CO ZOSTAŁ ODZNACZONY KRZYŻEM WALECZNYCH (DRUGI RAZ PRZYZNANO MU TO ODZNACZENIE POŚMIERTNIE, W 1967 ROKU). PO KAPITULACJI DZIAŁAŁ W KONSPIRACJI, NIE UGIĄŁ SIĘ NAWET W CZASIE WIELOTYGODNIOWEGO BRUTALNEGO GESTAPOWSKIEGO ŚLEDZTWA. ZGINĄŁ, JAK WIELU POLSKICH PATRIOTÓW, ROZSTRZELANY W PALMIRACH. TAM TEŻ, NA PIĘKNEJ POLANIE, WŚRÓD WIELU GROBÓW, ZNAJDUJE SIĘ PŁYTA Z NAPISEM: „JANUSZ KUSOCIŃSKI – ŻYŁ LAT 33, ZMARŁ DN. 21 VI 1940 ROKU”.

ZAWODY „O MEMORIAŁ JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO”, KTÓRE OD 1954 ROKU ODBYWAJĄ SIĘ W WARSZAWIE, ROKROCZNIE GROMADZĄ CZOŁOWYCH LEKKOATLETÓW EUROPY. W TEN SPOSÓB TRWA PAMIĘĆ O NIEZWYKLE ODWAŻNYM, WALECZNYM, SKROMNYM I KOLEŻEŃSKIM POLSKIM OLIMPIJCZYKU.

 

 

You are here: Szkoła Dokumenty Janusz Kusociński